Tayyab Dergisi

Sadaka ile ilgili en iyi 5 ayet

Kur'an-ı Kerim insanlığın rehberidir. Diğer şeylerden yanı sıra, insanlara bu dünyada ve ahirette neyin iyi olduğunu açıklıyor.

Kur'an-ı Kerim farklı amellerin önemini vurgulamaktadır: namaz, bağış (sadaka ve zekat). Bağışlar, İslam'ın Şehadet ve Namazdan sonraki direğidir. Aşağıdaki âyetlerde sadakanın faydaları ve faziletleri vurgulanmaktadır:

1.Yatırımların karşılığı

‘’Mallarını Allah yolunda harcayanların örneği, her başağında yüz tanenin bulunduğu yedi adet başak çıkaran bir tohum tanesi gibidir. Allah dilediğine katlayarak verir, Allah (zât ve sıfatlarında) sınırsızdır, her şeyi bilmektedir.’’ - 2:261.

Bu âyet, sadakanın mükâfatını tarif etmektedir.

2. Maneviyatı yükseltmek

‘’Allah yolunda sevdiğiniz şeylerden harcamadıkça iyiliğe asla eremezsiniz. Ne harcarsanız Allah onu hakkıyla bilir.’’ - 3:92

Bu ayet önemli bir ilkeyi vurgulamaktadır: Kendimizi başkalarından üstün tuttuğumuz sürece gerçek doğruluğa ulaşamayacağız. Servetinizin bir kısmını başkalarına vermek, başkalarına öncelik vermenin harika bir yoludur. Ebû Talha, Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem)'in huzuruna çıktı ve kalbini açtı:

‘’Ey Allah'ın Resulü, gerçekten Cenab-ı Hak kitabında buyuruyor ki: "Sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe takva sahibi olamazsınız" ve ben malımdan en çok Bayrukha'yı (Resûlullah'ın (s.a.v) sık sık geldiği, gölgeye sığınıp su içtiği bahçeyi) severim, onu Allah'a ve Resulü'ne veriyorum ve onun sayesinde takva sahibi olacağımı ve kendimi Allah'a karşı ihtiyatlı kılacağımı umuyorum. Onu dilediğin gibi kullan ey Allah'ın Resulü’’.

Allah Resulü (Allah'ın selamı ve bereketi onun üzerine olsun) hoş bir şekilde şaşırdı:

“Mükemmel ey Ebu Talha! Bu mal gelir getirecek, biz onu sizden kabul ettik ve size iade ettik, öyleyse akrabalarınız arasında paylaşın!’’

Ebu Talha, Peygamber'in (s.a.v) tavsiyesine göre hareket etti.

3. Sadakanız Allah'tandır

‘’Ey iman edenler! Alım satım, dostluk ve aracılığın olmadığı bir gün gelip çatmadan Allah’ın size verdiklerinden O’nun için harcama yapın. Kâfirler zalimlerin ta kendileridir.’’ - 2:254.

Bu ayet önemli bir ilkeden bahsetmektedir: Sahip olduğumuz her şey Allah'tandır. Allah rızası için verdiğimizde, Allah’ın rızasını kazanırız. Allah'ın nimeti - Allah'ın rahmeti ve lütfudur. Bu nedenle insan zenginliğiyle övünmemeli, malını Allah yolunda harcamalı, ihtiyaç sahiplerine yardım etmelidir.

4. Ölümden sonra korku ya da keder yok

‘’Mallarını gece ve gündüz, gizli ve açık olarak hayra sarf edenler için rableri nezdinde ecirleri vardır; onlar için ne korku olacak ne de üzüleceklerdir.’’ - 2:274.

Çok sadaka verenin ahiretten korkmasına gerek yoktur. Herkes ölümden, bilinmezlikten korkar. Bu nedenle, bu ayet bize, eğer cömert olursak, sonraki yaşamda güvenliğin garanti altına alınacağını anlatır. Bundan şu sonuç çıkar ki, sadaka herkesin çokça aradığı güvenlik ve koruma aracıdır.

5. Hazreti İsa'nın mucizevi sözleri

‘’Ey Âdemoğulları! Her namaz kılacağınızda güzelce giyinin, yiyin için fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez.’’ - 19:31.

Bu sözler, İsa'nın (a.s) doğumundan sonra söylediği ilk sözlerden biridir. Konuşan bebek kesinlikle bir mucizedir, ancak burada vurgu onun mesajı üzerindedir. Onun sözlerinden Allah'ın nimet ve rahmetinin namaz ve sadaka verdiğini öğrenmiş olduk. Namaz, Allah ile olan ilişkimizi, sadaka ise O'nun yarattıklarıyla olan ilişkimizi güçlendirir.