Tayyab Dergisi

Allah duama cevap verdi. 3. Bölüm

20'li yaşlarımda hiçbir yerde çalışmadım, gönüllülük çalışmalarına katılmadım çünkü buna gerek olmadığını düşünmüştüm ve ailemden de böyle bir tavsiye duymadım hiç. 21 yaşımda hiç tecrübem olmadan üniversiteden mezun olamayacağımı anladım. Özgeçmişim yoktu ve notlarım da pek iyi değildi. İş bulmanın kolay olacağını düşündüm, bu yüzden hemen Microsoft ve Google'a başvurdum ama deneyimim olmadığı için beni geri çevirdiler.

Sonraki ay her yere başvurdum ama kimse geri dönüş yapmadı. Umutsuzluğa kapıldım ve sonrasında ise Allah'a dua etmeye başladım. Herhangi bir stajda bulabilmek için çırpınıyordum. Aradan belli bir süre geçtikten sonra stajyer arayan bir start up iş ilanın olduğuna dair bir mail aldım. Başvurdum ve hızlı bir sürede dönüş aldım. Ardından birkaç aşamadan sonra işe girdim. Ve ilk deneyimim olduğu için kendimi güvensiz hissetmeye başladım. Bir süre sonra oradan ayrıldım - becerilerim yeterli değildi ne yazık ki.

Sonra başka firmalarda ücretli staj aramaya başladım. Bu sırada üniversitemden bir iş ilanı gördüm, yöneticiye ihtiyaç olduğu yazıyordu. Başvuru yaptım ve cevap bekliyordum. 3 ay geçmişti ve hala bir cevap alamamıştım, hala dua etmeye devam ediyordum. Ve bir gün sınıf arkadaşım bana şirkette bir iş teklif etti: oradan ayrılıyordu, bu yüzden bir stajyere ihtiyaçları vardı. Bir görüşme ayarlandı ve sonra her şey çok hızlı gelişti: mülakatı geçtim ama aynı zamanda üniversiteden de bir teklif aldım. Bir hafta içinde 2 teklif almış oldum bi anda.

İlk iş günüme hazırlanırken, Eylül'de başvurduğum dört büyük şirketten bir telefon aldım. Bir etkinliklerine katıldım ve açıkçası kültürlerine tam anlamıyla aşık oldum. Burada işe girebilmek için çok dua etmiştim. Olmayacak duaya amin demek gibi bir şeydi ancak yine de ettim. Beni aradılar, değerlendirme merkezini ziyaret ettim, bütün gün testler yaptım ve çeşitli vakaları çözdüm, ardından üst düzey bir yönetici ile görüşme yapıldı. İçimden sürekli dua etmeye devam ettim. Çok şükür ki, tüm testleri geçtim, son aşamaya geldim yani müdür ile görüşme. Şimdi ise nisan ayına geldik, üniversitedeki ve şirketteki pozisyonuma yerleştim. Müdürle yaptığım görüşme sonrasında yaz aylarında merkez ofise gelip işe başlayabileceğim söylendi.

Bunca zaman ne hissettiğimi, ne kadar dua ettiğimi, ne kadar ağladığımı, Allah'a yaklaşmak için mümkün olan her yolu denediğimi nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Çok şükür, neredeyse bir yılda 4 iş teklifi alabildim. Bana bu imkanları veren Allah'a hamdolsun.

Asıl önemli olan şeyi hiç unutmamalıyız - Allah, isteklerinizden her şeyi gerçekleştirebilir, O'na göre basittir, çünkü Hz. Musa (as) için denizi ikiye bölen ve Hz. İbrahim (as) için ateşi soğutan O'dur. Kendinizi ve zamanınızı boşa harcamayın, dua edin ve sebepler yaratın.